Дніпровська гімназія № 73 ДМР

 




Навчання чи стрес: що робити, аби дитина гарно засвоїла академічний матеріал

Чому саме емоційний стан учня найважливіший фактор у навчанні? Що призводить до поганого засвоєння шкільного матеріалу та що з цим робити?

 

Наразі, ми усі знаходимося у стані стресу, навіть, якщо ми цього не усвідомлюємо. Так чи інакше, наш організм переживає це на собі.

 

Вчителька української мови та літератури Анастасія Бречко надає поради щодо того, на які психологічні якості дитини треба звертати увагу та що призводить до поганого засвоєння шкільного матеріалу учнем.

 

Наше тіло та мозок відповідає на стрес величезним викидом гормонів та нейромедіаторів. Серед них стероїдні гормони — глюкокортикоїди. Також з ними поруч знаходиться гормон — кортизол, який відповідальний за реакцію організму на стрес.

 

Саме цей гормон впливає на роботу серця, легенів, кровообігу, метаболізму, шкіру, а найголовніше на роботу нашого мозку. Система запуску стресу тримає наше тіло буквально на гачку, ми готові будь-якої хвилини зірватись і бігти, це називається закон виживання, — говорить Анастасія.

 

Ця система прекрасно працює в небезпечних ситуаціях, але тут виникає проблема, цей гормон запускається і тоді, коли потрібно засвоїти якусь інформацію. 

 

Спробуйте запам'ятати таблицю множення, чи типи складнопідрядного речення, коли ваш організм впевнений, що за вами женеться ведмідь.

 

Коли кортизол досягає гіпокампу (частина мозку, що відповідає за збереження й обробку інформації) судинні сплетіння гіпокампу починають руйнуватися. Порушується здатність мозку, здатність зберігати та обробляти інформацію.

Навіть, якщо ви зараз даєте дітям багато дійсно хорошого академічного матеріалу і при цьому вони не вмотивовані до навчання, це тому, що їхній мозок просто недієздатний зараз до обробки інформації, він намагається вижити та відає багато ресурсу саме на виживання. 

 

До того, якщо дитина знаходиться у стані постійного стресу, то порушується здатність логічного мислення, аналізу інформації та її засвоєння.

 

Тому, потрібно акцентувати увагу на важливості психологічного здоров'я учнів. Це важливо і зараз, під час дистанційного навчання, піклуватись про їх емоційний стан. Страх і тиск ніяк не допоможуть учням засвоїти академічний матеріал, а якщо й допоможуть, то вони швидко його забудуть, або завжди будуть асоціювати ваш навчальний предмет, з чимось болючим, страшним та стресовим.

 

"Шановні батьки, вчителі та учні, бережіть себе та своє емоційне здоров'ґ, піклуйтесь про себе та своїх близьких", - підсумувала Анастасія Бречко.